top of page

Něco o našich ovečkách

Od roku 2005 se snažíme odchovávat ovečky. Jeden rok už jsme s tím chtěli seknout, protože přes veškerou naši péči jsme měli velký úhyn jehňat, ale další rok nám to prckové vynahradili. A odchovy máme pěkné. Chováme masné plemeno, tudíž ovečky k sežrání.

První ovečky, které jsme přivezli k nám jsou plemene merinolandschaf, kombinované plemeno na maso/vlnu. Další už suffolky, masné plemeno. Merina jsou skvělé matky a mají dost mléka pro jehňata, se suffolky je to občas těžší. Beran je u nás vždycky Vašek.

Merinolandschaf

Plemeno bylo vyšlechtěno v jižním Německu křížením importovaných jemnovlnných ovcí s místními ovcemi a plemenem zaupel, do roku 1950 známé pod názvem ovce württemberská. Plemenem merinolandschaf bylo uznáno v polovině dvacátého století. V minulosti se podílelo na vzniku mnoha plemen. Plemeno je rané, ovce jsou velkého tělesného rámce s kombinovanou užitkovostí, chodivé, vlna bílá, sortiment AB-B (23 -27 mm). Rouno polouzavřené, hlava středně dlouhá a ne příliš široká. Uši dlouhé, široké a mírně svislé. Na čele má typickou vlněnou šešulku . Hrudník hluboký a přiměřeně široký. Hřbet dlouhý, středně široký, který přechází v mírně sraženou záď. Končetiny jsou ve srovnání s merinem delší, spěnkové klouby pevné, paznehty středně tvrdé. Vnější a vnitřní kýta průměrně osvalená. Obě pohlaví bezrohá. Zvláštností je asezónnost říje (téměř celoroční plodné období). Jehnice lze při dobrém odchovu zapouštět již v deseti měsících věku. Předností plemene je nízký výskyt tuku v jatečných trupech vykrmovaných jehňat, a proto se výkrm může provádět do vyšší porážkové živé hmotnosti 40-45 kg. Bahnice se vyznačují velmi dobrými mateřskými vlastnostmi a mléčnou užitkovostí. Živá hmotnost bahnic 65-75 kg, beranů 90-120 kg. Ovce jsou vhodné jak pro oplůtkový, tak pro jiné způsoby pastvy. Zlepšení celkové zmasilosti jatečných jehňat lze docílit křížením s masnými plemeny. Plemeno je vhodné k chovu v nížinných a podhorských oblastech. V ČR je chováno od druhé poloviny osmdesátých let dvacátého století.
Užitkovost:   Plodnost na obahněnou ovci 160-180 %, živá hmotnost jehňat ve 100 dnech věku 30-35 kg, denní přírůstek v odchovu a výkrmu 280-300 g, roční stříž potní vlny bahnic 4,5 - 5,0 kg, beranů 5,0 - 7,0 kg, roční délka vlny 10-15 cm, výtěžnost vlny 50-55 %.

Suffolk

Anglické polojemnovlnné černohlavé masné plemeno s krátkou vlnou. Vyšlechtěné v 19. století z původních ovcí plemene norfolk s berany plemene south down. Plemenem byly uznány v roce 1810, plemenná kniha založena v roce 1887. Je většího tělesného rámce s hlubokým hrudníkem na středně dlouhých, dobře osvalených končetinách. Hlava, nohy, paznehty černé, vlna bílá nebo mírně nažloutlá, rouno polouzavřené s ojedinělým výskytem černých vlnovlasů, sortiment B-C (25-33 mm). Hlava černá a mírně klabonosá, zejména u beranů, nohy černé a porostlé černou krycí srstí. Obě pohlaví bezrohá. Mateřské vlastnosti a mléčnost bahnic dobrá. Ovce i berani se vyznačují dlouhověkostí, pevnou konstitucí a dobrým zdravím. Plemeno vhodné i do drsnějších klimatických podmínek podhorských oblastí. Pro své dobré užitkové vlastnosti se hodí k užitkovému křížení téměř se všemi plemeny. Vývinem a růstem se řadí mezi poloraná plemena. Jehnice lze zapouštět při dobrém odchovu v 10-12 měsících věku o hmotnosti 50-55 kg. Živá hmotnost bahnic 75-85 kg, beranů 100-130 kg. Výška v kohoutku 70 cm, kříži 68 cm, délka těla 100 cm, obvod hrudníku 130 cm. Ovce jsou vhodné pro oplůtkový i jiné způsoby pastvy, včetně celoročních pastevních systémů. Plemeno je celosvětově rozšířeno, vyskytují se různé typy s rozdílným tělesným rámcem i zbarvením (anglický, americký, australský apod.) Berani anglického typu mají kohoutkovou výšku 70-80 cm, amerického 100-110 cm, jsou delší a váží až 180 kg, bahnice okolo 140 kg. V ČR se běžně využívá k užitkovému křížení již 30 let.
Užitkovost:   Plodnost na obahněnou ovci 170-180 %, živá hmotnost jehňat ve 100 dnech věku 35-38 kg, denní přírůstek v odchovu a výkrmu 330-380g, roční stříž bahnic 3,5-4,5 kg, beranů 4,5-5,5 kg, délka vlny 7-9 cm, výtěžnost vlny 50-55 %.

Jehňátka 2015
 

15.1.2015 Bára - jehnička Filoména

 

 

17.1.2015

Na pastvině jsem ráno našla překvapení, napřed na mě koukala dvě jehňátka a v salaši byla schovaná ještě dvě.

Eliška - jehnička Viktorka a beránek Julius

Po prvním dnu se Eliška rozhodla, že když měla každý rok jen jedno jehně, zůstane u toho i letos. A tak se z Viktorky stal flaškáč, naštěstí hned pochopila jak na to a nemusela jsem ji přemlouvat. Tak je s ním dobrá práce a přijde si i na pastvině pro papání. Problém je pak, když chci odejít, to chce se mnou. Ale hlavní je, že pěkně prospívá.

Bětka - dvě jehničky Táňa a Máňa

Bětka má tradičně dvojčátka, ale tentokrát ne páreček, ale dvě holky a o obě se vzorně stará. Zkraje fungovala i jako teta pro Viktorku.

28.1 Filoména- jehnička

Filoména je z mého odchovu, její druhý porod a osvědčila se jako skvělá máma. Jehnička je veliká a nohatá.

2.2. Hildegarda - jehnička 

Jehnička je drobná, černá jak bota a kukuč má jako rarášek, roztomilá.

8.2. Hnědá - jehnička a Beránek

jako vždy má zánět vemínka, v půlce už od začátku, s tím už nic neudělám, druhá půlka funguje, zatím. Stejně ale budu muset dokrmovat. Ti malí potvoráci ale flašku nechtějí a tak s nimi zatím válčím. Snad jak budou mít hlad, dostanou rozum.

8.2. Máňa - jehnička

Krásná veliká holka a narodila se už skoro vybělená, to se mi ještě nestalo.

5.3. Jája - jehnička

S tímhle přírůstkem už jsem nepočítala. Mladá Jája se rozhodla, že taky bude mít jehňátko a narodila se holčička. Vzorně se stará, je to holka šikovná.

Jehňátka 2014
 

25.1.2014 Bětuška - dva beránci Čmelda a Brunda

Prvními přírůstky jsou dvojčátka beránků Bětky, která na mě čekala v sobotu ráno, když jsem šla krmit. Ještě předešlý den jsem ji obhlížela, ale ani nenaznačila, že by se k něčemu chystala. Ráno jsem zaspala a spěchala do práce. Nakrmila jsem psy, otevřu stodolu a slyším "bééé" tenkým hláskem. Tohle znám, je mi jasné, co se děje. Jdu omrknout situaci, jestli je prcek v pořádku, protože je pekelná zima. Bětuška si vybrala dosti mrazivé období na to, aby své potomky přivedla na svět. Předešlý týden bylo pěkně teplo, maximálně kolem nuly. To se jí ale nezamlouvalo a tak počkala až bude -13°C v noci a to byl pro ni ten správný čas. 

 

Jeden prcek stál u ohradníku a asi čekal na přinesené seno k zakousnutí. Bětka má vždycky dvojčata, tak jsem se rozhlídla po druhém a stál kousek dál. Oba byla osušení a měli se k světu. Bětka je zkušená matka, takže si se vším poradila sama, pomoc nepotřebuje. Začal tradiční kolotoč. Jehňata jsem přenesla do připraveného choulu, Bětka šla za nimi a mezitím si neustále povídali. Nasadila jsem vrátka, zavřela rodinku a vydala se vytáhnout muže z postele. "Vstávat a cvičit, rodíme." Peťa vycvičen z loňského roku bez řečí vylezl z postele, oblíkl se a jal se konat. Už máme celkem secvičeno, co a jak. Já rozdávám instrukce a Peťa vykonává. Takže krumpáč, abychom vysvobodili dveře salaše a mohli je zavřít, ještě další sláma na podestlání, aby miminkům bylo teploučko. Já beru selen, který dávám novorozeňatům na nastartování, desinfekci na pupek, šrot a sůl do vody mamině, do kanystrů vlažnou vodu... Mamina má velkou mlíkárnu, jenom jsem trochu odstříkla a mlíčko teče v pohodě. Na prccích bylo vidět, že už se napili, takže jsem je nechala odpočívat. O vše bylo postaráno a odhalila jsem, co se nám narodilo, dva beránci, to jsme ještě neměli. Vždycky když byla dvojčata, tak kluk a holka. Jsou moc pěkní, mají velkou hlavu, po tatínkovi sem tam černý flek a jinak po mamince bílá.

 

A já jsem vyrazila do práce :-)

 

Čmelda bohužel po dvou dnech umřel.

5.2. Eliška: jehnička Amálka

13.2. Bára: beránek Emanuel

 

16.2. Hnědá: jehnička Jája a beránek Pája

Hnědá mívá dvojčata, tak se jí to letos zase povedlo a jsou první dva černoši. Stejně jako loni dostala zánět půlky vemínka, takže mažeme kafrovou mastí a snažím se to rozehnat a jehňata přikrmuju z flašky. Pája je o dost menší než Jája, ale apetit má teda pořádnej a krmení pochopil hned. S jájou je trochu práce, ale papá. jehňatům se podařilo vemínko zfunkčnit, ale stejně dokrmuju.

16.2. Háta: jehnička Ája

 

16.2. Filoména: jehnička Leontýnka

 
Jehňátka 2013

Narodili se 3 jehničky a 3 beránci, poměr je vzácně vyrovnaný. Bedříšek byl podchlazený, ale podařilo se nám jej zachránit, jeho maminka neměla mlíko, tak byl na flašce, náš první flaškáč na plný úvazek. Ve dvou měsících bohužel umřel. Hnědá měla dvojčata a dostala zánět postupně do obou půlek vemínka. Zánět se mi podařilo vyhnat, ale zprovoznila jsem jen jednu půlku, takže pro dvě jehňata neměla dost míčka. Takže dvojčata byla také dokrmována. Do toho jsem si zlomila nohu a kojit jsem v závějích chodila o berlích, to donutilo Peťu k větší péči o zvěřinec. Naše prvnička se osvědčila jako dobrá maminka a ovce, které jsem vyhrožovala, že půjde do mrazáku, jelikož dva roky nezabřezla, porodila krásnou ovečku a starala se vzorně. Takže se tímto zachránila. Jehňátkům se daří dobře. Necháme si do dalšího chovu dvě jehničky, Karamelku a Berušku.

​© Copyright Dog Racing Kennel Robova louka ltd. all rights preserved.

bottom of page