Základní pojmy v mushingu
Mushing - sport psích spřežení, při kterém se využívá tažné síly psů, včetně individuálních disciplín
Musher - člověk, který ovlává spřežení či tažného psa
Doghandler - pomocník mushera, jeho úkolem je starat se o psy, krmit, napájet, starat se o vybavení, pomoct s tréninkem
DID - identifikace mushera, který má platnou licenci. Licenci dostane jen člen některého z musher klubů, který složí zkoušky. Seznam DID najdete tady
RZT - registrovaný závodní tým. Každý každý musher registruje před sezónou týmy, se kterými bude jezdit. Jde o zvolení kategorie a délky tratě. Počet týmů není omezen, pokud má musher áčkový a béčkový tým ve stejné katergorii, registruje je zvlášť. RZT, stejně jako DID, vypisujete do přihlášky na závod a jsou také na výsledkoé listině. Seznam RZT najdete tady
Doghandler - pomocník mushera, jeho úkolem je starat se o psy, krmit, napájet, starat se o vybavení, pomoct s tréninkem
Rookie - musher, který jede určitý závod porpvé nebo ho ještě nikdy nedokončil
Kachna, plácačka - označují se tak ESP kvůli svým dlouhým uším
Veverka - takto se říká haskounům
Běloba - samojed
Check point - kontrola na trati
Pedálování - odšlapávání na saních či káře, při kterém musher pomáhá psům
Bivak - odpočinkové místo na dlouhém závodu. Na některých závodech je bivak povinný. Musher se psy přenocuje pod širákem či ve stanu.
Stake out (Tether Line, Stakeout chain) - řetěz nebo lanko, z kterého vycházejí odbočky, k nimž jsou připnuti psi. Hlavní řetěz se na obou koncích upevňuje v zemi kovovými tyčemi (cca 80 cm). Pokud jsme na závodech, je potřeba vhodně umístit psy tak, abychom je mohli pohodlně krmit, venčit, napájet a zároveň aby nedocházelo ke vzájemným potyčkám a útěkům. Důležitý požadavek je také vlastní pohodlí psů. Právě k tomu slouží stake out. Stake out je možné vyrobit doma z řetězu koupeného v železářství, ok a vhodných karabin, kolíky lze také vyrobit nebo jej koupit už hotový (prodávají se ocelová lanka, mohou být potažená PVC povlakem). Kolíky mohou mít různý tvar, ale je potřeba myslet, že se musí zatlouct poměrně hluboko a také pod úhlem 45 stupňů (jako stanový kolík), aby se lano nepovolilo, jak s ním psi cloumají.
Dečka - "obleček" pro krátkosrstá plemena psů (ESP), kterými se udržují jejich svaly v teple před závodem a po závodě, aby neprochladli. Používá se i tričko pro psy, které zlepšuje teplotní komfort psa a zároveň snižuje nebezpečí vydření od postrojů při dlouhodobém používání v tahu.
Botičky - používají se jako ochrana proti drsnému povrchu či odřeninám apod. Zabraňují také tvoření hrudek sněhu mezi prsty.
Box - přímo v autě autě či ve vleku, kam se schovávají psi. Může posloužit i klasická kennelka. Jako podestýlka se nejčastěji používá sláma, případně dřevitá vata (ta je vhodná pro alergiky).
Kennel - chovatelská stanice, případně prostředí, ve kterém jsou psi chováni. Saňoví psi se chovají v kotcích, často mají vymezeý prostor, na kterém mají psi boudy a jsou u místa uvázání na řetězu (tento musí být na tyči připevněn obrtlíkem či jiným zařízením umožňujícím otáčení, aby se pes nezamotal). Na boudě má pes často připevěnu i misku. Místo boudy je někde používán plastový barel. Pes má tak v průběhu dne pohyb, musher má přehled o psovi, jeho vyměšování (lze brzo odhalit např. průjem, který psa může vyřadit na několik dní z plného tréninku). Musher také snadno nakrmí větší množství psů a každému nadávkuje podle jeho potřeby. Jako podestýlka se do boudy používá sláma. Krátkosrstá plemena mohou potřebovat zateplenou boudu. Součástí kennelu je i volný výběh pro psy, případně více oddělených výběhů. Některé velké kennely mají pro psy i bazén, kolotoč (vysvětleno níže) a např. hromadu z hlíny či písku, různé dřevěné překážky, kameny (to aby byli psi zvyklí i na jiné povrchy než je hlína a tráva a nelekli se jich). Pokud takový kennel vidíte porpvé, koukáte jako zjara, ale je to ozkoušený způsob chovu saňových psů.
Kolotoč - kruhový trenažér pro nucený pohyp psů (podobný jako pro koně). Pes je připoután lanem ke konci ramena kolotoče. Ten se otáčí a nutí psa k pohybu ve zvoleném tempu, které se dá regulovat. psi nepřijdou do kontaktu a nemohou se tak zranit.
Vracák - nástavba nad plot nakoněná pod úhlem 45° do výběhu psů. Nejčastěji navařená kari síť. Zabraňuje nebo alespoň znesnadňuje útěkářům překonání plotu při cestě za svobodou. Ovšem některým zdatným ani tato vychytávka nezabrání. Třeba naše Nelinka je dokonalý eskamotér, tak nevím, jak by to zmákla :-D
Vlek/ přepravák - vozík, ve kterém se psi převážejí a který je jejich "domečkem" po dobu závodů. Vlek lze vyrobit doma, např. jako nástavba na normální přívěsný vozík, postavit přímo na nápravu (pak je potřeba pamatovat na to, že musí splňovat parametry a procházet pravidelnou technickou prohlídkou) nebo koupit už hotový a to od jiného mushera nebo od výrobce (tady je ale počítat s poměrně vyšší cenou, vozík se dvěma boxy minimálně 30 tis.). Ložná plocha na vleku se využívá pro převoz saní či káry. My máme na vleku namontovanou zahrádku a na nosičích vozíme kola a koloběžky.
Lajny
Šňůry požívané pro zapřažení psů
Amortizér (Shock Line) - přechod mezi saněmi (károu) a středovou lajnou. Slouží k utlumení tahového rázu.
Středová šňůra (Gangline, Towline) - Střední tažné lano, ke kterému je každý pes připoután krátkým tažným lanem.
Zádová šňůra (Tug Line) - šňůra spojující postroj psa a středovou lajnu
Krčák/krční šňůra (Neck Line) - krátká šňůra spojující obojek psa a středovou lajnu. Slouží k tomu, aby pes držel směr kupředu. Případně spojuje dva přední psy za obojek.
Pomocná šňůra (Snub Line) - šňůra, která slouží pro připoutání sání ke stromu či čemukoli jinému v případě potřeby. Při dostatku sněhu je k ní připoutána sněžná kotva.
Pojistná šňůra (Safety Line)- šňůra, která jistí připojení středové šňůry a saní či káry. Vede souběžně se středovou lajnou od saní/káry k leadrovi
Bridle - Lano s okem ukotvené k sanicím, ke kterému je připevněn hlavní karabinou amortizér
Jezevčík - robustní vypouštěcí karabina, používá se zejména pro ukotvení káry či saní při zapřahání psů před vyjetím na trénink
Vypouštěčka (vypouštěcí karabina) - karabina určená k rychlému vypuštění psa
Amortizér - šňůra, která se používá pro spojení postroje psa a opasku závodníka (případně kola/koloběžky a psa). Je vybavena gumovým tlumičem nárazů (amortizerem). Šňůra může být se dvěmi karabinami či s jednou. Na některých evropských závodech jsou vyžadovány šňůry bez karabiny u jezdce. Šňůra tedy končí okem a používá se sedák s finským hákem (vysvětleno níže) nebo se použije pro spojení se sedákem vypouštěčka.
Sedák - opasek, který obléká musher a k němu připíná amortizér (pružné lano), které ho spojuje s postrojem psa. Sedáků jsou tůzné typy. Více info v sekci Vybavení.
Povely, které se při jízdě používají:
GO ("gou") (Hike! Let’s go! All right!, Mush!) - povel vpřed
GEE
("dží") - povel vpravoHAW ("hóó") - povel vlevo
GEE TRAIL, Haw TRAIL - vpravo či vlevo na trati, používá se při předjíždění spřežení či vyhýbání překážce
STRAIGHT AHEAD nebo GO AHEAD - rovně
ON BY - na stranu, používá se při míjení či předjíždění spřežení
COME GEE/ COME HO - otočení o 180° vpravo či vlevo (pokud se pokračuje jízdou zpět)
LINE OUT - pes stojí a má nataženou šňůru
EASY, POMALU: zpomalení
WHOA ("hou")- stop
OK - pochvala, že je vše jak má být
Tighten up - povel pro vedoucího psa, když má napnout střední tažné lano a být připraven ke startu
Základními povely jsou gee a haw pro odbočení, další už si každý přizpůsobuje podle sebe. Někdo nepoužívá ani tyto a pes zatáčí na pravá a levá. My používáme gee a ho a to proto, že pokud půjčíme psa na závod někomu z kamarádů, jsou to univerzální povely a každý musher je zná, nemusíme si nic vysvětlovat.
Dálší povely, které používáme nejen my:
STŮJ - pro zastavení psů
HOP - pro zrychlení, pro přechod z klusu do cvalu
JDEME - pro povzbuzení, pokud pes ztrácí koncentraci, např. na dlouhé rovině nebo do kopce
JDEME GEE/ JDEME HO - kousek před odbočkou, aby se pespřipravil na odbočení
Povel, který se dá použít jen při jízdě se spřežením je PÍSKNUTÍ. Pokud zkusíte pískat na kole či koloběžce, když funíte do kopce, zpravidla to nemá valný efekt :-) Pískání používá spousta musherů, je to jako pochvala, že to dělají dobře nebo povzbuzení.
TRAIL! - mezi mushery, používá se při předjíždění, na znamení aby pomalejší umožnil bezproblémové předjetí rychlejšímu
STOP TRAIL - používá se vyjímečně. V případě potřeby pro bezproblémové předjetí spřežení na trati.












































Zápřah:
Lead dog, leader - pes udávající tempo, psychicky i fyzicky odolný odbočující a otáčející psí spřežení.
Coleader - druhý pes v první dvojici, často výborný tempař.
Point, swing dog - Druhá dvojice psů hned za leadry, psi se zájmem pouze o práci, následují leadry v zatáčkách, často starší leadři při zaučování leadrů nových.
Team dogs - Psi uprostřed psího zápřahu
Wheel dog (zadák) - Takoví otloukánci, otesánci týmu, schytají všechny rázy a nárazy při rozjezdech a zatáčení. Silní odolní psi.

Typy zápřahu :
1. Do vějíře (Fan hitch)
Tímto způsobem zapřahají své psy Inuité v nezalesněných oblastech velkých rovin. Zápřah do vějíře (obr.9) umožňuje lepší pohyblivost psů a díky větší ploše, které spřežení zaujímá, do jisté míry zabraňuje propadání psů do ledu, neboť více rozprostírá váhu celého spřežení. Pro horší ovladatelnost se ovšem na závodech nepoužívá. Dalším důvodem, proč se tento způsob nepoužívá, je i značná šíře spřežení.
2. Tandem
Používá se u třídy pulka a skijöring. V tomto zápřahu jsou psi v postraňcích jednotlivě v řadě za sebou před saněmi nebo v ojích (které zároveň zaručují větší bezpečnost psa) před pulkou. V tomto případě může být v zápřahu i pouze jeden pes. tandem. Někteří tento zápřah používají pro scooter se dvěma psy (je to ale ojedinělé).
a) s postraňky- používáno v USA a Kanadě. Jednotliví psi jsou za sebou spojeni dvěma bočními lany. Jde o úzký zápřah vhodný do lesů, limitujícím faktorem bylo jistě množství psů možných takto zapřáhnout, při větším počtu (pět a více) se ztrácí výhoda oladatelnosti.
b) s ojemi- používáno vve skandinávii. Jednotliví psi jsou spojeni za sebou pevnými ojemi z pružného materiálu (dřevo, laminát), malé saně - pulka, spojeno a ovládáno běžcem na lyžích.
3. Nome styl
Zapřahání v párech za sebou, je starý indiánský způsob, jež se používá na všech závodech dodnes. Jeho velkou výhodou je dobrá ovladatelnost a možnost manévrování v členitém terénu.










Sáně
Věž (Hadle Bar, Drivers Bow, Driving Bar)- věže se musher za jízdy drží a jejím nakláněním saně řídí
Oblouk (Brush Bow) - zabraňuje najetí sání na psy
Oblouková brzda (Brake, Claw Brake)- brzda se dvěma hroty po stranách a vratnou pružinou
Dečka (Track, Drag) - sklápěcí rohožka, na níž se stojí, která slouží k šetrnému brzdění
Sněžná kotva (Snow Hook) - pomůcka s dvěma ostrými hroty. Jejím zaražením a přišlápnutím do sněhu ukotvíme sáně před startem nebo při zastavení. U spřežení do 6 psů postačí jedna, u vyššího počtu se doporučují či dokonce nařizují dvě. Jsou připevněny pomocnou šňůrou do konce středového lana, vozí se zavěšené na saních či v pouzdru na věži.
Ložná plocha (Cargo Bed, Cargo Basket, Seat Slats, Bed Slats)
Vak (Sled Bag) - slouží k naložení psa a přepravě výbavy. Povinná výbava saní.
Lyžiny (Runners) - to, po čem sáně jedou. Jsou opatřeny skluznicemi. Skluznice bývají v dnešní době výměnné ze stejného materiálu jako běžky.
Tobogán - typ saní (longových), u kterých je plocha mezi lyžinami vyplněna deskou z odolné pružné umělé hmoty. Ložná plocha se tak podstatně zvětší a sáně se v hlubokém sněhu tolik neboří, jedou tzv. „po břiše“.



© Copyright Dog Racing Kennel Robova louka ltd. all rights preserved.