top of page

Závodní psi

Pro tah je možné použít v podstatě jakéhokoli psa, kterého tahání a běhání baví.  Každé plemeno má svoji charakteristiku, je vhodné pro určitý účel a i při běhání v zápřahu se dají plemena  rozdělit podle výkonnosti. Proto mají určité skupiny plemen své kategorie.

Nejpestřejší spektrum používaných plemen je v individuálních disciplínách, kde opravdu můžeme použít jakéhokoliv psa a závodí se zde bez rozdílu plemen. Jsou to disciplíny lehce přístupné každému, jen je třeba se na to odpovídajícím způsobem vybavit. Běžet nebo jet nakole není pro většinu lidí žádný problém a pro člověka i psa je to skvělý způsob aktivního odpočinku. A pro psa je cílený běh v postroji i po kratší dobu daleko větším výdejem energie než dlouhé pobíhání na volno při procházce. Pes při individuální péči se dá dobře vycvičit a naučit vše co potřebuje. Jakýkoliv pes který si při troše výcviku uvědomí, že je to pro něho báječná zábava a výborný způsob vybití energie.

 

Ve spřežení je již spektrum používaných psů podstatně užší a většinou se omezuje na běžné saňové psy dle FCI - aljašský malamut, samojed, sibiřský husky, grónský pes, český horský pes nebo o speciálně šlechtěné závodní psy - AH- aljašský husky, ESP- evropský saňový pes. I zde se objevují psi jiných plemen, ale je to spíše výjimkou. O to vyšší nároky jsou potom na jejich chování, protože zvládnout jednoho psa je přecejen jednodušší než větší spřežení, zvláště když dáváme důraz na předcházení konfliktům v kolizních situacích. Právě v případech kolizí a motání musí být psi klidní a trpěliví, neagresivní vůči svému okolí.

 

Klasičtí severští psi dle FCI jsou omezeni svým standardem, takže dnes již bychom mohli říci, že jsou spíše sportovní psi než závodní. Závodní psi AH a ESP jsou šlechtěni přesně ke svému pracovnímu účelu, nepodléhají standardu a proto nemají žádná omezení v hledání nových výkonnějších potomků.

Psi, kteří se v zápřahu používají:

Sibiřský husky

země původu: Rusko
Tělesná charakteristika:
hmotnost: psi 20,5–28 kg, feny 15,5–23 kg
výška: psi 53,5–60 cm, feny 50,5–56 cm
barva: povoleny jsou všechny barvy včetně celočerné a čistě bílé
Klasifikace a standard:
skupina FCI  5: Špicové a plemena primitivní
sekce FCI  1: Severští sáňoví psi

Sibiřský husky je menší kompaktní pes. Je to ale přesto velmi hbitý, zdatný pomocník, který je oddaný svému pánovi. A po svých předcích jen zřídka štěká, zato tím více se jako vlk dorozumívá vytím. Pes je nejoblíbenější v USA a Kanadě, kde většinou žije ve studených oblastech. Je to velmi spolehlivý pes, který může mít různou barvu srsti a očí. Nejčastější zbarvení srsti jsou dvojité kombinace bílé a černé, hnědé, šedé, stříbrné, zlaté, měděné či světle červené. Někdy se vyskytují i jedinci čistě bílí. Husky se dožívá až 13 let.

 

Husky je věrný kamarád s velkou chutí do života. Rád si hraje s dětmi a je přátelský i k ostatním lidem a psům. Není vhodný jako hlídací pes. Nezapře svůj temperament energického psa, ani svůj divoký původ. Jeho aktivní a pracovitý přístup k životu ovlivní i chování jeho majitele. Má velmi atletickou postavu a je menší a lehčí než většina ostatních tažných plemen. Překypuje energií, kterou musí do posledního dechu celou využít. Pokud mu to není umožněno, nebude nikdy šťastný. Dokonce i jídlo stojí až na druhém místě. Husky si rád dopřeje s volností související lov. Jeho lovecký pud mu je velmi vlastní. Ve výchově funguje více než násilí odměny a motivování.

 

Husky pochází ze Sibiře z okolí řeky Kolymy. Zde si ho vyšlechtili již v pravěku obyvatelé těchto nehostinných končin - Čukčové. Jejich kočovný způsob života vyžadoval spolehlivého pomocníka a oddaného kamaráda. Sloužil jim především jako tažné zvíře jejich saní, ale také ho využívali k lovu. Pravděpodobně se vyvinul z tehdy velmi využívané Lajky, která se chovala na severu obou kontinentů. Teprve v 19. století huskyho náhodou objevili obchodníci s kožešinami na Aljašce a v roce 1909 se dostal do Ameriky.

Obrovskou popularitu získal sibiřský husky v polovině dvacátých let našeho století. V zimě 1925 vypukla v Nome, středisku zlatokopů na Aljašce, epidemie záškrtu a bylo tam nutno co nejrychleji dopravit sérum. Nor Leonhard Seppala se svým spřežením sibiřských huskyů překonal 300 km ve sněhové bouři a dovezl léky právě včas. Na památku této události se dodnes jezdí nejdelší závod saní tažených psy, Iditarod, na trati Anchorage-Nome, tedy více než 1930 km (běh Iditarod).

Za druhé světové války byli používáni pro záchranou a pátrací službu. Dnes je velmi oblíben především v Kanadě a USA.

Závodí v uzavřené kategorii označené číslicí 1.

 

Aljašský malamut

země původu: USA
Tělesná charakteristika:
hmotnost: psi 38 kg, feny 34 kg
výška: psi: 63,5 cm, feny 58,5 cm
barva: vlkošedá nebo černá s bílou, vždy s bílou na spodní části těla a s bílou maskou, bílá, vzácně kaštanově hnědá
Klasifikace a standard:
skupina FCI  5: Špicové a plemena primitivní
sekce FCI  1: Severští sáňoví psi

Aljašský malamut (též malamut či vlčí pes) je velký severský pes, který byl vyšlechtěn Eskymáky jakožto tažný pes, určený ke skupinovému tažení těžkých saní na velké vzdálenosti v extrémních polárních podmínkách. Jako plemeno byl uznán až ve 20. století, např. v USA v roce 1935.

Jeho jméno je odvozeno od Mahlamiutů (resp. Mahlamutů) – příslušníků eskymáckého kmene sídlícího v zátoce Kotzebue na SZ Aljašky. Uvažuje se o jeho spřízněnosti s dalšími severskými plemeny, jako jsou sibiřský husky, samojed, grónský pes či labradorský husky, případně aljašský husky. Plemeno je ceněno pro obrovskou sílu a vytrvalost, poslušnost, inteligenci a lovecké schopnosti. Je náročné na prostor a výcvik, vyžaduje časté a dlouhé procházky a intenzívní cvičení. Jde o sociálního psa, který se dobře snáší s jinými psy (pokud s nimi vyrůstal či dostal zavčas příležitost si na ně zvyknout) i příslušníky rodiny.

Malamuti si získali velkou slávu společně s dalšími saňovými psy při výzkumu Arktidy a Antarktidy. Největší prestiž však jim a blízce příbuzným huskyům přinesl závod se smrtí známý jako Velký běh do Nome, který se odehrál v roce 1925. V městečku Nome na Aljašce tehdy uprostřed mimořádně kruté zimy vypukla epidemie záškrtu, která hrozila pokosit tisíce lidí, převážně dětí. K jejímu potlačení bylo zapotřebí sérum, které však ve městě nebylo k dispozici v dostatečném množství. Nejbližší dostatečné zásoby séra byly v Anchorage, odkud je mohla železnice dopravit nejblíž do Nenany. Jakožto jediné schůdné řešení byla shledána štafeta psích spřežení (převážně malamutů a huskyů), která by sérum do Nome z Nenany dopravila. Vzdálenost 1085 km urazila štafeta za neuvěřitelně špatného počasí (teplota po většinu cesty v rozmezí −40 až −52 °C, vál extrémně silný blizard) za necelého 5 a půl dne (Wild Bill Shanon vyrazil z Nenana 27. ledna přibližně ve 21:00, Gunnar Kaasen dovezl sérum do města 2. února v cca 5:30 ráno). Na připomínku této události a jednoho z organizátorů a jezdců štafety Leonharda Seppaly se každoročně koná Iditarod, prestižní maraton tažných psů po 1600 km dlouhé trase Anchorage–Nome.

Závodí v uzavřené kategorii označené číslicí 2 společně s grónskými psy a samojedy.

 

Samojed

země původu: Rusko
Tělesná charakteristika:
hmotnost: cca 23–30 kg
výška:psi cca 57 cm, feny cca 53 cm
barva: sněhově bílá, krémově bílá
Klasifikace a standard:
skupina FCI  5: Špicové a plemena primitivní
sekce FCI  1: Severští sáňoví psi

Samojed je velmi staré plemeno sibiřského psa. Je to velmi dobromyslný pes, který má rád dospělé i děti. Není agresivní, přesto je to ale dobrý hlídač. Psi mají velmi dlouhou krásně hustou srst, o kterou je nutné pečovat.

Pes je velmi houževnatý co se týče nízkých teplot, může tedy žít trvale venku. Je to pes, který potřebuje pohyb, přesto se však hodí do města. Je nutné pečovat o jeho dlouhou srst.
 

Samojed je přátelský, veselý, inteligentní a velmi poslušný pes někdy však tvrdohlavý.[zdroj?] Je citlivý, přítulný a také velmi ostražitý. K dětem se většinou chová vstřícně avšak pokud máte jiného mazlíčka či kočku musíte ho s nimi pečlivě seznámit a připravit se na případné potíže.

 

Psi doprovázeli kočovné kmeny Něnců, kteří prošli téměř celou severní oblast Asie. Chovatelé pouze zdokonalili jeho srst. Původní samojed míval na bílé srsti skvrny. Používal se jako strážce sobích stád, dnes se užívá jako společník a sáňový pes.

Závodí v uzavřené kategorii označené číslicí 2 společně s grónskými psy a aljašsjkými malamuty.

Grónský pes

země původu: Sibiř
Tělesná charakteristika:
hmotnost: psi 25 až 32 kg, feny 15 až 25 kg

výška: psi cca 60 cm, feny cca 55 cm
barva:

Přípustné jsou všechny barvy i kombinace, kromě albinotické čistě bílé.

Klasifikace a standard:
skupina FCI  5: Špicové a plemena primitivní
sekce FCI  1: Severští sáňoví psi

Grónský pes je samostatný, inteligentní, vyrovnaný, dominantní, tvrdý sám k sobě, svéhlavý, nesmírně energický a temperamentní. Nesnáší samotu, má rád společnost lidí, není však vhodný do rodiny ani jako hlídací pes. Nesnese se s kočkami a jinými domácími zvířaty, s ostatními psy vychází v celku dobře. Tento pes potřebuje velké množství pohybu a aktivit k vybití přebytečné energie. Při nedostatku pohybu má sklony utíkat. Nejvhodnější využití grónského psa je tažení saní. Je velmi svéhlavý a proto těžko vychovatelný, vyžaduje pevnou ruku. Je uzpůsoben životu v zimě, proto se nesmí příliš namáhat v teplotách převyšujících 15ºC.

Grónský pes je jedním z nejstarších plemen na světě. V 17. století byl převezen ze Sibiře do Grónska. Byl využíván Eskymáky při lovu a transportu. Byl chován pro svou sílu, mohutnost, odolnost a vytrvalost, v úvahu byl však brán i jeho atraktivní vzhled.

 

Závodí v uzavřené kategorii označené číslicí 2 společně s aljašskými malamuty a samojedy.

Český horský pes

země původu: Československo
Tělesná charakteristika:
hmotnost: pes32 - 40 kg, fena 28 - 36 kg
výška: pes 62 - 70 cm, fena 58 - 66 cm
barva: bílá s hnědými nebo černými skvrnami
Klasifikace a standard:
skupina FCI  skupina 2 - dogovití
sekce FCI  sekce 2 - horský pes

Český horský pes je psí plemeno pocházející z Československa, které se začalo šlechtit v 70. letech minulého století. Za základ tohoto plemene byli použiti slovenští čuvači a a „alaskáni" - kříženci několika plemen přivezení z Kanady, kteří byli chováni pro maximální výkon ve spřežení. V průběhu šlechtění českého horského psa byla použita i další plemena.

Český horský pes je nejmladší české plemeno, dosud neuznané mezinárodní kynologickou organizací FCI. Jako národní plemeno byl zaregistrován v roce 1984. ČHPPrvní štěňata českého horského psa se narodila 12.8.1977 po záměrném nakrytí feny slovenského čuvače tažným černobílým psem, dovezeným z Athabasky. Cílem bylo získat všestranného, dobře ovladatelného a nenáročného psa, přátelského k lidem, vhodného především do horských oblastí. U zrodu plemene stál p. Petr Hanzlík. Následným šlechtěním se upevňovaly další přednosti nového plemene - vytrvalost, síla a rychlost. Ty se nejvíce uplatnily při využití českých horských psů v saňovém sportu, o jehož rozšíření v tehdejším Československu se zasloužil také Klub českého horského psa. Pro své vlastnosti si český horský pes získával stále větší oblibu nejen v saňovém sportu, ale své uplatnění našel jako pes pastevecký, záchranářský i v dalších oblastech kynologie. V současné době si noví majitelé často pořizují českého horského psa jako výborného rodinného společníka a spolehlivého hlídače.

 

ČHP má asi 10 cm dlouhou, hustou, rovnou, tvrdší, strakatou srst bílé barvy s hnědými nebo černými skvrnami.Srst je na hlavě a na předních stranách nohou kratší, na zimu zarůstá bohatou podsadou.

Všestranný sportovní a pracovní pes, určený do hor. Je příjemný, přátelský, sebevědomý a živý. Není agresivní. Poměrně snadno se vycvičí. Má rád jak děti, tak ostatní zvířata a psy.

 

Závodí v uzavřené kategorii označené číslicí 2 společně s aljašskými malamuty a samojedy.

Alaskan husky - alaskán

​Jedná se o čistě pracovní plemeno používané k zápřahu do saní, šlechtěné dlouhá léta, vycházející z pracovních psů používaných na práci na Aljašce. Při jejich chovu se jde cestou hledající nejlepší pracovní vlastnosti a neohlížející se na standardní vzhled.

​Alaskan (mylně je tento pojem laiky používán i na označení náhodných kříženců) je tedy čistě pracovní plemeno saňového psa, proto je jeho způsob šlechtění pouze pracovní-výkonový bez ohledu na exteriér a je původem z Aljašky. Proto také může být vzhled těchto psů velmi rozmanitý, ale důsledkem metody nejlepší s nejlepším je i to, že velmi často, protože se jedná o cílenou plemenitbu se záměrem získat co nejlepší vlastnosti, získávají psi z velkých chovatelsko-musherských kennelů velmi podobný vzhled. Vzhled psů jednoho velkého chovatele-mushera je odlišný od vzhledu psů jiného velkého chovatele-mushera, i když se jedná o stejné plemeno. Je to jednoduché a přitom zákonité. Každý chovatel-závodník používá ke krytí pouze svého nejlepšího psa na tu nejlepší fenu(feny) z toho co má v chovném základu k dispozici. Ve snaze vyšlechtit psy s ještě lepšími vlastnostmi než konkurence je krycím psem ten nejlepší, většinou vynikající leader, na vynikající fenu a cílem je vždy získat lepší potomky než byli rodiče. Má-li takovýto chovatel-závodník 50 až 200 psů a produkuje-li trochu štěňat netrvá to moc dlouho a jeho odchovy vypadají jako samostatné plemeno. Jsou si všichni podobní a vzhledem se liší od jiných, i když jsou to všichni AH.
Počátek vzniku tohoto plemene je v dobách zlaté horečky, kdy bylo na Aljašku ze všech možných koutů země dováženo veliké množství psů a docházelo k ohromné selekci přímo v zápřahu. Nakonec byli dovezeni i psi ze Sibiře, kde je sibiřské národy stejně jako indiáni a eskymáci používali jako nutný dopravní prostředek. Postupnou selekcí a šlechtěním a právě proto, že nezáleželo na vzhledu vznikl nenáročný, vytrvalý, rychlý, odolný, pracovitý pracovní pes, dobře ovladatelný s přátelskou povahou a protože záleželo jen na výkonu neměl ustálený vzhled.. V současnosti je zcela jistě daleko ovladatelnější než SH nebo AM a nemá vyvinuté lovecké sklony. Alaskan je zkrácený název pro Aljašského saňového psa, který se také nazývá Aljašský závodní pes (Alaska racing dog) nebo Aljašský husky zkráceně se vžil název Alaskan.

Přes rozdílnost vzhledu mají AH společné základní znaky - štíhlou postavu se suchými svaly, obdélníkový rámec, výborně úhlené nohy, delší tlapu, ucho vztyčené nebo klopené, ale ne příliš velké, často mají masku jako severští dle FCI a často mají modré oči jako SH a někdy jsou od SH k nerozeznání. Velkým rozdílem proti SH je však to co není na první pohled vidět a to je výrazně větší chuť pracovat, proto také jsou šlechtěni.

 

Vlastnosti pracovních saňových psů v tomto případě AH se dnes již hodně liší podle způsobu použití. Nastává specializace podle typu závodů i podle délky. Velikost psů a kvalita jejich srsti závisí na tom do jakého spřežení pro jaký účel budou používáni. Obecně platí, čím menší počet psů je ve spřežení tím je třeba větší pes, protože běží i kratší trať. Psi používaní pro sprint nemusí mít tak hustou srst s tak kvalitní podsadou jako psi pro dlouhé tratě. To znamená, že v pracovním chovu postupně dochází ke specializaci a jednotliví musheři si odchovávají psy se stále lepšími vlastnostmi pro svůj styl použití a opět dochází k větvení vzhledu i vlastností. Specializací na určitý účel tak vzniká skoro další plemeno, protože tito psi již téměř nejsou zaměnitelní.

 

Všichni tito psi mají dlouhé a pečlivě sledované rodokmeny, kde se sleduje výkonnost předků a procentuální úspěšnost vrhů. A pokud někdo jen trochu vybočí ze zásady, že se kryje pouze nejlepší s nejlepším velmi rychle ztrácí tuto procentuální úspěšnost, která je důkazem kvality chovu. Jakmile se někdo začne zabývat prioritně exteriérem a chtít, aby byli všichni stejní velmi rychle může ztratit a často ztrácí pracovní schopnosti potomků.


AH je typický smečkový pes, který se cítí dobře ve společnosti ostatních psů, ale i v rodině, je více fixován na svého pána než AM nebo SH, i když změnu majitele snáší poměrně dobře. Je skromný a nenáročný jak na ustájení tak na množství stravy a hodí se jak do spřežení tak na individuální disciplíny. Ve špičkových sprinterských týmech v menších spřeženích se již dnes téměř nepoužívá. S nástupem ESP jeho sláva ve sprintech a menších spřeženích pohasíná a AH jsou již používáni především ve velkých týmech a na delší a dlouhé tratě, ale i na těchto tratích hraje podíl krve ESP podstatnou roli.

 

Závodí v kategorii otevření.

Evrospký saňový pes - ESP

Přestože se uvádí, že toto plemeno nemá příliš dlouhou historii, není tak úplně jisté, jestli neexistovalo už dříve vzhledem k tomu, že v severských oblastech se psi využívali k tahání od nepaměti. Jisté je, že pochází z Norska, resp. že byl poprvé představen na závodech tamtéž. Původně tahali jednoho běžkaře či pulkaře (pulka - malé saně na náklad, které táhl pes a člověk na lyžích dříve přidržoval vodítko v zubech!, nyní je běžkař k pulce už připřažen).


Evropský saňový pes, známější u nás pod zkratkou ESP (reps. éespéčko) je vyšlechtěn z německého krátkosrstého ohaře, pointera (ze skupiny anglických ohařů) a greyhaunda (chrti). Rovněž v sobě nese větší či menší znaky alaskana, aljašského a sibiřského husky. Každý pes má v sobě jiné procento krve určitého plemene, každý pes je i v tomto smyslu originál. Pointr dodal ESP dobrý čich a povahu, greyhaund rychlost, alaskan sílu.
Proto také definovat plemeno není jednoduché. Obecně platí, že za ESP se dá označit tažný pes, který má v sobě po předcích více než padesátiprocentní podíl německého krátkosrstého ohaře, nebo pointra, nebo kombinaci obou. Zbytek tvoří aljašský husky nebo greyhound (pak se ESP nazývá greyster). Musheři si vedou o svých chovem podbné rodokmeny, ale plemeno uznáno FCI není. Jelikož není dán pro ESP přesný standard, ani nemůže být, jelikož každý pes je jiný, s jiným podílem krve určitého plemene, chov směřuje k udržení a zlepšení kvalit, nikoli exteriéru.

Nejčastěji se ESP podobá německému krátkosrstému ohaři, v kohoutku může dosahovat 65 až 70 centimetrů, u fen 60 až 70 centimetrů. Zbarvení je možné jakékoliv. Evropský saňový pes je ušlechtilý, harmonický pes, silný, vytrvalý a rychlý. Dokaže vyvinout rychlost přes 50 km/h a průměrná rychlost na sprintové trati se pohybuje mezi 30-35 km/h. Do tahu dává všechno a jde až na krev. Má krátkou srst a proto se v zimě udržuje svalstvo v teple pomocí dečky.

 

Evropský saňový pes není konfliktní. Je to mírné a přitom temperamentní plemeno, které je inteligentní, snadno se učí a dobře chápe i povely potřebné k provozování psích sportů. V těch mu pomáhá jeho soutěživost, rychlost a obrovská výdrž. ESP mají výbornou chuť a vůli k tahu, ale přesto jsou vhodní i jako domácí psi, pokud jim je poskytnuta dostatečná a pravidelná možnost pohybu na kole nebo na běžkách. Jsou velmi silní a vždy běhají naplno. Milují vodu a rádi aportují. Toto plemeno není ani bázlivé, ani nervózní a uštěkané, nikdy ne agresivní. Obvykle miluje děti i ostatní zvířata.

 

Espák je velmi aktivní pes, se kterým můžete dělat kromě mushingu jakýkoli sport, myslivecké zkoušky, flyball, frisbee, agility, coursing...

V saňové sportu je to Formule 1. Vzhledem k jeho aktivitě to ale není pes na gauč, pokud nemá dostatek pohybu, udělá vám z domu kůlničku na dříví. Na to je před jeho pořízením potřeba myslet!

 

Závodí v kategorii otevření.

​© Copyright Dog Racing Kennel Robova louka ltd. all rights preserved.

bottom of page