top of page

Závody

Závodní kategorie, řády a pravidla.

Pak se ještě snažím popsat tuhle část z praktické stránky

K účasti na závodech I. třídy je nutné členství v některém ze sportovních musherských klubů. Další podmínkou je získání sportovní licence,

a to složením písemné zkoušky z pravidel. Tyto podmínky nemusíte splňovat na závodech II. a III. kategorie. Budete-li závodit se severskými psy s průkazem původu, budete ještě (v současné době pouze na význačnějších závodech) potřebovat tzv. Racepas, doklad každého konkrétního psa, s tetovacím číslem nebo čipem. Tento pas potvrzuje, že fyzický vzhled psa byl posouzen a odpovídá standardu FCI.

Rozdělení závodů

podle povrchu tratě na:
závody na suchu
závody na sněhu


podle délky a profilu trati do typů:
krátké – sprintové 5-20 km
střední – midové 18-66 bez zátěže
dlouhé – longové 40 km a více se zátěží
atypické – závody odlišující se od standardních dle SŘ A ZŘ

jsou i etapové závody


Třídy:

Individuální - s jedním či dvěma psy

Týmové - psí spřežení


na suchu – sprint
tým do osmi psů (5 – 8) – kategorie A
tým do čtyř psů (2 – 4) – kategorie C


na suchu – mid
tým neomezený – kategorie MU
tým do šesti psů – kategorie MB


na sněhu – sprint
tým neomezený – kategorie U
tým do osmi psů – kategorie A
tým do šesti psů – kategorie B
tým do čtyř psů – kategorie C


na sněhu – mid
tým neomezený – kategorie MU
tým do šesti psů – kategorie MB


na sněhu – long (se zátěží)
tým neomezený (8 a více) – kategorie LU
tým do osmi psů (5 – 8) – kategorie LA
tým do čtyř psů (3 – 4) – kategorie LC

individuální disciplíny:

bikejöring muži (jezdec s jedním psem)

bikejöring ženy

scooter 1 (s jedním psem) (koloběžka s jendím psem)

scooter 2 (s dvěma psy) (koloběžka se dvěma psy)

canicross muži (běh se psem)

canicross ženy

skijöring 1 muži (běžky s jedním psem)

skijöring 1 ženy

skijöring 2 (běžky s dvěma psy)


Protože severská plemena se liší svojí výkonností a především rychlostí, existují na jednotlivých závodech tři skupiny kategorií:
otevřená pro všechna plemena psy bez PP, bez rozdílu – U, A, B, C, MU, MB, LU, LA, LC
uzavřená pro sibiřské husky – U1, A1, B1, C1, MU1, MB1
uzavřená pro aljašské malamuty, grónské psy, samojedy – U2, A2, B2, C2, MU2, MB2
 

v longu jsou severská plemena s průkazem původu (SH, AM, GP, SA) společně v kategoriích LU1, LA1, LC1


Pořadatel může v rámci svého závodu také otevřít tzv. turistickou kategorii pro příchozí, což je obzvláště vhodné pro nováčky. Tato kategorie nemusí být organizována podle SŘ a neprovádí se u ní vyhlašování vítězů (v rámci závodu). Úplné znění Soutěžního řádu i Závodního řádu naleznete na www.mushing.cz

Řád ochrany zvířat při závodech psích spřežení

 

Soutěžní řád pro závody psích spřežení - I. část

 

Soutěžní řád pro závody psích spřežení - II. část

 

Závodní řád

Termínovka závodů

 

Jak to funguje v praxi

Vyberete si, kterého závodu se chcete zúčastnit (na stránkách Mushing je termínovka- odkaz výše), prostudujete vyvěšené prozice, zvolíte si kategorii a pošlete přihlášku (způsobem a do termínu dle propozic závodu). Přihláška zpravidla obsahuje vaše jméno, kategorii, DID, RZT, jméno psa apod. Závody bývají o víkendu a sprintové/ midové závody se konají většinou dvoukolově- sobota později dopoledne a neděle ráno. Výsledný čas je součet časů obou kol. Přijíždí se většinou už v pátek, kdy má pořadatel již zpravidla vyznačenou trať, kterou si můžete projít a připravit se na různá úskalí a také jsou vyznačeny prostory pro stake out. V pátek do noci, případně v sobotu ráno probíhá registrace. Při registraci zaplatíte startovné a odevzdáte přihlášku a Chiplist- vypisujete jméno, kategorii, DID, RZT, název a číslo klubu, jméno psů v týmu, jejich narození, pohlaví a číslo čipu či tetování. Číslo čipu/ tetování se vyplňuje proto, že se nesmí měnit psi v různých kolech a po dojezdu každého kola probíhá kontrola čipu. Pokud pes nemá čip ani tetování, je označen barvou. Dostanete startovní čísla a odevzdáte očkovací průkazy psů, veterináři zkontrolují povinné očkování. Ty dostanete nazpět opět výměnou za startovní čísla. Na většině závodů je otevřena i hobby kategorie, většinou canicross, které se mohou zúčastnit všichni, kdo si chtěji mushing vyzkoušet a také dětská kategorie- běh se psem, která ještě bývá rozdělena podle věku dětí, zpravidla je jen jednokolová. Věku dětí je také přizpůsobena délka tratě. Některé závody mají i katergorii kočárkovou a to je mazec. Při závodu menších dětí je samozřejmě dovolena a žádoucí pomoc rodiče či jiného zdatnějšího. Dítě je buď současně s doprovodem připoutáno k psovi, nebo (zejm. u nejmenších) je k psovi připoután doprovod a dítko drží za ruku. Starší děti už běží se psem samy. Dětská kategorie je nějvětší závodní masakr. Je to dáno velkou soutěživostí dětí samých (jdou fakt na lokty), tak i jejich rodičů, jelikož rodič si často v soutěžním zápolení nevšimne, že dítko upadlo a je vláčeno rodičem i psem ještě několik metrů :-D

Od příprav po odjezd

Přípravy, balení:

Když už máte vybraný závod, zvolenou kategorii, poslanou přihlášku a samozřejmě natrénováno, přijde den příprav na cestu na samotný závod. Dle propozic a možností zvolte ubytování (pokud nespíte v autě či ve stanu, pak si zamluvte chatku, pokoj), někde je možné objednat i jídlo. Zkontrolujte dopravní prostředky, stroje a ostatní vybavení, jestli je v pořádku. A započne balení. V první řadě sbalit očkováky, vše pro psy (postroje, granulky či maso, misky, vodu, odměny...), pak vše pro lidi (vybavení, přilby, čelovky, oblečení, hygiena, dopňky, jídlo ...)​​. Nastudovat trasu jízdy (bývá popsána v propozicích a přímo k místu bývají umístěny směrovky).

 

​Na místě:

Jak dorazíte na místo, zjisíte, kde je vymezeno místo na stake outy (tady je mnohdy rozlišeno místo pro individuály a pro spřežení, kvůli přívodu týmu na start). Řiďte se pokyny pořadatelů. Zatlučete stake out, vyvenčíte pejsky. Pokud již probíhá registrace, pak se zaregistrujete. A jdete zmapovat trať. Pokud jste na závodě se psem poprvé, je dobré si trať projít se psem (či lídrem), se kterým pojedete. Pes si trať zapamatuje a nebude tolik zmatkovat v odbočkách. Zárověň budete vědět, na co si dát pozor. Pak vybalíte věci, nachystáte bivak a do sobotního rána máte volno. V pátek večer, v krajním případě v sobotu ráno, je vyvěšena startovní listina. Pořadí startů v prvním kole se losuje. Podle času můžete naplánovat vstávání (oni vás pejsci stejně dlouho spát nenechají), napájení a přípravu na závod. Canicross startuje buď individuálně nebo, stále častěji, hromadně.

 

První závodní den:

Před startem prvního kola probíhá mushermeating, kde se upřesní vše potřebné, řekne se něco o trati a průběhu závodu. Podle času startu naplánujete vstávání, venčení, napájení. Tohle už vyžaduje správný "timing". Každý pes reaguje na závody jinak, jeden je flegmoš a může zůstat na staku, druhý je nervák a potřebuje vytáhnout z boxu těsně před závodem (mimo venčení a napájení). My máme tuhle část naplánovanou na minuty. Napájení podle teploty jednou či dvakrát (2 hodiny a hodinu před startem), po napojení do boxu, pak vyvenčit, postroj obléct tak 10 minut před startem, do prostoru startu případně dovézt stroj (kolo, kolobka). Pokud je moc teplo (stačí 15 stupňů a slunko), pak je dobré ještě psa polít vodou, tím se lépe chladí. Asi 5 minut před startem se vydáme se psem/psy na start. To abychom na startu dlouho nečekali, psi nebláznili a nevysilovali se tak.​ Odstartovat, ve zdraví s maximálním nasazením projet trať a vrátit se do cíle. Po dojetí nechat pesana chvíli vydýchat a napoji​t. V případěm že je moc teplo, tak i zchladit vodou nebo vykoupat. Na závodech, kde se s teplem počítá, bývají připraveny vaničky s vodou. Pokud je pes zpěněný, tak utřít, případně jej prochodit. Nechat pejska odpočinout, převléct se, doplnit tekutiny, schovat pejska do boxu, aby měl klid na regeneraci. Večer potom nakrmit a poslední venčení naplánovat do 22:00, pak už je klid.​ Večer bývá vyvěšena výsledkovka prvního kola a zároveň startovka druhého. Podle toho můžeme rozvrhnout ranní program. V druhém kole se startuje většinou od prvního do posledního intervalově nebo gundersenem (v odstupu podle času kola prvního).

No a následuje etapa noční. Tu doporučuji nepodceňovat :-) Pokecáme s kámošema, dáme pivko, slivovičku, zhodnotíme první etapu, poreferujeme co kdo dělá, jak se má, co psy, co se kryje a tak. Na některých závodech, Metujáci jsou na experti, jsou rock párty, diskotéka, soutěž o nejlepšího tanečníka a nemá to chybu. Rozhodně se vyplatí nechybět. Ale bacha, ráno se brzo vstává a následuje druhá etapa, takže musíme být ready.

Druhý závodní den:

Start druhé etapy je dřív než první den, takže se i dřív vstává. Vyvenčit pejsky, napojit a připravit se na start. Zkontrolovat stroje, jestli brzdí, řadí, všechno je jak má, prostříknout olejem. Podzimní závody bývají na bahně, někdy přimrzne, tak vybevení dostává zabrat, v zimě zase zamrzá. Před závodem zase vyvenčit, obléct do postroje, vyrazit na trať a dát do toho všechno. Po dojetí pejska napojit, odměnit a můžeme pomalu začít balit a čekat na vyhlášení. Vyhlášení bývá na většině závodů (samozřejmě podle počtu startujících) kolem jedné hodiny. No a pak sbalit zbytek, nezapomenout psa, rozloučit se, poděkovat pořadatelům a vyrazit domů.

Některé závody mají ještě doprovodný program či další závod, např. závod do vrchu, štafetový závod. Tohle jsou takové vážně nevážné závody, ve kterých nejde o zápolení (teda aspoň ne na krev), ale o srandu.

Hlavní zásady na závodech a na trati

Prostor závodu:

​V prostoru závodu nesmí pes pobíhat na volno, je to v zájmu jeho i ostatních psů, kdy by mohly vzniknout potyčky. Pokud pes zdrhne (což se může stát), tak jej co nejdříve lapit. Za psy je vždy odpovědný majitel. Všichni psi, kteří jsou v prostoru závodu musí mít platný očkovací průkaz. Psi nesmějí zůstat venku bez dohledu, v noci po dobu nočního klidu také nesmějí zůstat venku. Noční klid-doba spánku, kdy se psi nevenčí je od 22,30 do 6,00, takže poslední venčení naplánovat kolem 22:00 a pak pejskové spinkat. Samozřejmostí je úklid po nás a po psech při odjezdu. Na závodech bývá vymezen prostor či kontejnery pro odklad odpadků (jde hlavně o pytle s exrementy po psech). Pokud pejskové vyhloubí na stake outu jámy, pak tyto musíme zasypat hlínou. Na většině závodů jsou připravena kolečka, lopata a hromada hlíny pro tyto případy. Někteří experti, jejichž pejskové se pravidelně snaží prokopat k protinožcům, si vozí i travní semeno :-D

Pes:

Pro manipulaci se psem se může používat jen vybavení, které psovi nepůsobí bolest, např. je zakázáno používat: elektrické a elektronické obojky, stahovací obojky,​ ostnáč (obojek s ostny), různé pomůcky, které působí zvukové, chemické či pachové podněty a jsou pro psa nepříjemné (to je např. obojek, který používá místo elektriky aromatickou spršku). Fyzické trestání psů, ať už nějakým nástrojem nebo bez něj, je zakázáno. Výjimkou je rozehnání rvačky psů. Závodu se nesmí zúčastnit pes, který je zraněný. Pes musí být alespoň 12 měsíců starý, pro longový závod 18 měsíců.

○ Pes, který neběžel či byl diskvalifikován v prvním kole, nesmí běžet v kole druhém.

○ Po zahájení prvního kola nesmí být ke spřežení přidáváni další psi. Po prvním kole a každém následujícím kole může závodník dobrovolně zmenšit velikost spřežení, při dodržení minimálních velikosti daných tříd.

○ Pes, který v jednom kole odstartuje, musí také toto kolo celé dokončit. Přitom je zapřažen ve spřežení nebo vezen ve vaku na saních.
○ Pes, který po odstartování není schopen běhu, musí být vypřáhnut a vezen ve vaku na saních. Takový pes může být také odložen na připravených a předem ohlášených kontrolních stanovištích.
○ Odložený pes musí být uvázán řetízkem nebo lankem, které ho udrží na místě, dokud si pro něj nepřijede oprávněná osoba. K tomu slouží pomocná sňůra.
○ Odložený pes je diskvalifikován pro zbytek závodu (mimo případ etapového závodu, kdy jde o psa ze střídací skupiny. Pokud je pes shledán veterinářem zdravý, může být v další etapě znovu zařazen do spřežení).

 

Výstroj:

○ Tažná šňůra musí být připojena k jezdci na pás (minimálně 7 cm široký přes bedra). Pás musí mít otevřený hák (finský hák), aby bylo možno snadno uvolnit šňůru, nebo rychle uvolňující spojení (vystřelovací karabina).
○ Je zakázáno mít jakýkoliv kovový hák nebo kroužek na konci šňůry u jezdce.
○ Délka natažené tažné šňůry musí být min. 2,5 m a maximálně 3,5m. Pro canicross, bikejöring a scooter nesmí délka tažné šňůry v klidu (=nenapnutá) přesahovat délku 2,5m.​

○ Ve třídě 2 psi musí být použita krční spojka.

○ Startovní číslo musí být připevněno na tělě jezdce.

Na startu:

Canicross, bikejoring, scooter - závodník a pes musí čekat před startovní čárou než bude vydán startovní signál

Spřežení - psi jsou před startovní čárou, okraj saní (káry) je na startovní čáře

V případě hromadného startu čekají všichni závodníci před startovní čárou a drží své psy za obojky nebo postroje.

 

​​Trať:

​Závodní tratě jsou značeny dostatečným počtem dobře viditelných terčů. Terče jsou umístěny vedle tratí tak, aby nemohly způsobit zranění psů. Odbočování nebo křížení tratí může být zabezpečeno hlídkou s přenosným oplůtkem. Na trati bývají natažena mlíka, sítě, v krizových bodech stojí pořadatel. Pokud se trať dělí na midovou a sprintovou, pak jsou označeny šipkami.

Trasa musí být projížděna podle značení:

○ odbočení vlevo = červený terč na levé straně tratě,
○ odbočení vpravo = červený terč na pravé straně tratě,
○ rovně = modrý terč na jedné straně (libovolné) tratě,
○ pozor = žlutý terč,
○ konec startovní zóny = terče po obou stranách tratě min. 30 m od startovní čáry,
○ zóna se zrušeným právem předjíždění = 800 (150) m před cílem tabule s nápisem „800“ („150“). To znamená, že nemusíte předjíždějícímu závodníkovi uhýbat či stavět, aby mohl předjet, nesmí to vyžadovat.

Trail, stop trail:

Na povel předjíždějícího jezdce „TRAŤ“ nebo „TRAIL“ musí dojížděný jezdec uvolnit trať, své spřežení přitom řídí na stranu dráhy a zpomalí. Pokud to předjíždějící jezdec vyžaduje (např. povelem „STOP“), musí zastavit a zůstat stát. Zastavení není vyžadováno u tříd individuálních. V kolech, která byla startována hromadným nebo stíhacím startem, neplatí po celé délce trati právo přednosti při předjíždění. jezdec musí držet dráhu psa. Prokáže-li se úmyslné křížení trati při předjíždění, bude křižující závodník diskvalifikován.

 

Za co je možné diskvalifikovat jezdce či psa:
​​○ Prokáže-li se úmyslné křížení trati při předjíždění.

○ Jestliže některý jezdec dle náhledu ředitele závodu týrá psa.

○ Za napadení psem (s viditelnými následky).

○ Odložený pes je diskvalifikován pro zbytek závodu (mimo případ etapového závodu, kdy jde o psa ze střídací skupiny)

○ V longu nesmí klesnout počet psů pod 70% počtu psů zapřažených na startu prvního kola, jinak následuje diskvalifikace.

○ odmítnutí poskytnutí vzorků na dopingovou kontrolu
○ opakované opoždění na start
○ přijetí jiné než povolené pomoci na trati
○ když ŘZ rozhodne, že musher, handler nebo pes poškodil dobré jméno sportu
○ když musher nebo handler ublížil psovi
○ pes je diskvalifikován, když veterinář diagnostikuje chorobu (musí být také ihned odvezen z prostoru závodu)

○ Jestliže se u psa jednoho spřežení prokáže podání zakázaného léku, bude diskvalifikováno buď dotyčné spřežení nebo dotyčný pes a jezdec.

○ Tažení psa nebo nucení psa jakýmkoliv způsobem k pokračování vpřed je striktně zakázáno. Hlava psa může být maximálně na úrovni nohou ○ Pokud dojde k tažení psa v cílové zóně (800/150 m), musí být závodník diskvalifikován.

○ Jezdec, který byl v jednom kole diskvalifikován, nesmí startovat ani v kolech následujících.

○ Spřežení nebo jednotlivý pes, který byl v jednom kole diskvalifikován, nesmí startovat ani v kolech následujících.

​Nezapomeňte psa zavčas povelovat do odboček. Pes musí běžet maximálně na úrovni závodníka, nikdy ne za ním. Pes se nesmí nutit k pohybu dopředu (tahání). Pokud je pes hodně unavený, pak jej moc nepovzbuzujte. Pokud je pes zraněný, tak nesmí v závodu pokračovat.​

 

Trocha rad na závěr

Krmení: Na závodech psa nepřekrmujte. Před závodem jen napojení, po závodě napojení, večer poloviční dávka krmení. Psovi se běží lépe, netlačí ho břicho a "hladový" pes běží líp. Samozřejmě je možné použít doplňky (povolené!) pro dodání energie či regeneraci.

Napájení: pes se musí zavodnit. Napojit před závodem jednou, lépe dvakrát a to 2 litry dvě hodiny a 1 litr hodinu před startem. Každý napájí různě a taky ne každý pes příjímá napájení s nadšením. Zavodnit psa je ale důležité. Do vody přidáváme maso či konzervu. Je možné přidat i nějaké doplňky stravy (mineral drink).

Pokud je problém do psa napojení dostat, tak většinou pomůže přidat do vody rybičky, jsou voňavé a pes spíš vodu vypije. Některý nechce nic a je potřeba zkusit všechno možné (sladké mléko, rozmačkané piškoty...).

Pak před startem pořádně vyvenčit.

Po dojezdu:

Nechat pesana vydýchat a dát mu napít, aby doplnil tekutiny. Můžete přidat nějaké doplňky pro lepší regeneraci. Zkontrolovat psovi tlapky, jestli je nemá rozedřené a vůbec omrknout jestli je v pořádku. Pak ho schovat do jeho prostoru (box, auto, kennelka), aby měl klid a mohl regenerovat.

 

Pokud pes do dojezdu kulhá, má křeče je potřeba ho prochodit na vodítku. Třeba i promasírovat. Na masáže jsou různé emulze.​​

Projít trať

pokud možno se psem/ lídrem. Pes si zapamatuje, kde se odbočuje a trať pak projede plynuleji. Psi mají pamatováka a pokud už na závodech jednou byli, pak si trať pamatují už napořád. Taky se můžete připravit sami na to, co vás čeká, kudy jet, čemu se vyhnout.

Podle času startu naplánovat přípravy:​ můžeme rozplánovat, kdy napojit psa, v kolik hodin vytáhnout na venčení, kdy obléct postroj a vyrazit na start.

Když je moc teplo: pak je dobré psa polít vodou (včetně hlavy, ale ať voda nenateče do uší), dostat vodu úplně na kůži, vetřít pod podsadu. Pomáhá to lepšímu chlazení. Tohle většina nemá ráda, ale musí to být.

Přípustná pomoc: na startu je dovoleno kromě dělání vodiče všechno (držení psa, stání na káře/saních, držení kola...). Pozor ale na pomoc v cíli, tedy před dojezdem do cíle, psa nesmí nikdo jiný než jezdec povzbuzovat.

 

​© Copyright Dog Racing Kennel Robova louka ltd. all rights preserved.

bottom of page